Leczenie bruksizmu Wrocław

Bruksizm, czyli inaczej zaciskanie lub zgrzytanie zębami podczas snu to schorzenie, które może dotykać nawet 10% osób w Polsce. Bruksizm należy leczyć – zignorowany, może prowadzić do poważnych problemów medycznych.

Wśród skutków bruksizmu można wymienić bolesność w okolicy żuchwy, nadmierne ścieranie zębów i uszkodzenie szkliwa, krwawienia dziąseł i patologiczne zmiany w przyzębiu, zaburzenia w działaniu stawów skroniowo-żuchwowych, czy nawracające bóle głowy. Zgrzytanie zębami jest także uciążliwe dla śpiącego obok partnera.

Pojawianiu się bruksizmu sprzyja współczesny tryb życia – któremu towarzyszy stres i niezdrowe nawyki (np. spożywanie alkoholu czy zbyt dużej ilości kofeiny). Bruksizm może mieć także podłoże neurologiczne lub psychiczne – wtedy leczeniu objawowemu powinna towarzyszyć konsultacja z psychologiem, ważna będzie także wizyta u stomatologa, który oceni, czy nie doszło do uszkodzenia zębów.

Leczenie bruksizmu Wrocław
Leczenie bruksizmu przy użyciu toksyny botulinowej - Bruksizm botoks Wrocław
Nieleczony bruksizm - powikłania i skutki
Bruksizm - metody leczenia

Leczenie bruksizmu przy użyciu toksyny botulinowej – Bruksizm botoks Wrocław

Współczesna medycyna dysponuje wysoko skuteczną metodą leczenia objawów bruksizmu z wykorzystaniem toksyny botulinowej, popularnie nazywanej botoksem. Botoks rozluźnia obstrzyknięte mięśnie i na pewien czas (około 6 miesięcy) blokuje połączenie nerwowo-mięśniowe. Dzięki temu błyskawicznie jest możliwe zmniejszenie nadmiernego napięcia mięśni żuchwy, charakterystycznego dla pacjentów z bruksizmem. Wraz z ograniczeniem przepływu impulsów do mięśni, następuje ich miejscowe osłabienie, a co za tym idzie – stopniowe zanikanie nocnego zgrzytania i zaciskania zębów. Po pewnym czasie pacjenci mogą zaobserwować także zmiany wizualne, polegające na złagodzeniu wyglądu twarzy w okolicach szczęki, często postrzegane jako odmłodzenie twarzy.

Przeciwwskazania

Wstrzyknięcie toksyny botulinowej w mięśnie żwaczy to zabieg bardzo skuteczny w walce z bruksizmem, a co najważniejsze – także bezpieczny. Jednak jak każda procedura medyczna, ma pewne ograniczenia dotyczące stosowania. Przed zabiegiem lekarz przeprowadzi bardzo dokładny wywiad medyczny, by upewnić się, że wstrzyknięcie botoksu nie wywoła negatywnych skutków dla zdrowia pacjenta.

W szczególności należy poinformować lekarza o wszelkich problemach związanych z zaburzeniami krzepnięcia, przyjmowanych lekach o działaniu antykoagulacyjnym (np. leki często przyjmowane u osób z chorobami serca i układu krążenia, takie jak polocard, acard, czy popularna aspiryna) oraz zaburzeniach połykania i częstych zachłyśnięciach.

Istnieje grupa przeciwwskazań, które bezwzględnie wykluczają możliwość przeprowadzenia zabiegu z toksyną botulinową. To m.in:

  • ciąża (lub okres karmienia piersią),
  • infekcje skóry,
  • zaburzenia w połączeniach nerwowo-mięśniowych,
  • nadwrażliwość na składniki preparatu,
  • choroby serca – miopatie,
  • stosowanie niektórych leków (m.in. aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, galamina, pankuronium, sukcynylocholina, toksyna botlinowa innej firmy, linkomycyna, polimyksyna, tetracyklina).